Cyfryzacja MŚP – zaproszenie do współpracy

18 lipca odbyło się spotkanie organizowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii dotyczące założeń transformacji cyfrowej MŚP. Krajowa Izba Gospodarcza była jedną z organizacji zaproszonych na to spotkanie.

Ponieważ chcemy przekazać Ministerstwu jak najpełniejszy obraz potrzeb MŚP, zapraszamy Państwa do współpracy przy współtworzeniu założeń do tej Strategii. Zainteresowane podmioty prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania i przesłanie ich na adres Biura Polityki Gospodarczej KIG – bpg@kig.pl

1. Jakie branże polskich MŚP powinny uzyskać wsparcie państwa, z punktu widzenia rozwoju cyfryzacji?

a. czy państwo powinno bardziej skoncentrować się na pomocy w cyfryzacji od zera (dla przedsiębiorstw, które nie korzystają z narzędzi cyfrowych lub korzystają z nich w niewielkim stopniu
b. czy państwo powinno bardziej skoncentrować się na pomocy w cyfryzacji przedsiębiorstw, które już są na co najmniej średnim poziomie

2. Biorąc pod uwagę trendy technologiczne, jakie branże warto wspierać, by uzyskać istotny wzrost produktywności w wyniku transformacji cyfrowej w ciągu najbliższych 10 lat? Czyli w których branżach inwestycja w cyfryzację przyniesie szybko wymierne efekty ekonomiczne.

3. Jakie rozwiązania cyfrowe, systemy, technologie powinny być wdrożone przez przedsiębiorstwa, z uwzględnieniem: branży, wielkości przedsiębiorstwa i ambicji (utrzymanie się na rynku vs. rozwój/ekspansja)?

a. czy pomoc powinna być kierowana na rozwiązania uniwersalne (takie, z których może skorzystać każdy podmiot, niezależnie od wielkości i branży), np. narzędzia do rozwoju eksportu, sklepy internetowe, tworzenie treści przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (np. obsługa kontaktów odbiorcy z przedsiębiorcom)

b. czy pomoc powinna być kierowana na rozwiązania indywidualne (projekty szyte na miarę, według potrzeb konkretnych odbiorców).

Odpowiedzi na powyższe pytania, jak również Państwa sugestie i spostrzeżenia zostaną przesłane przez Krajową Izbę Gospodarczą do MRiT. Otrzymane od Państwa informacje pozwolą również na sformułowanie do MRiT postulatów, które mogą być uwzględnione w planowanej Strategii, a które jak najszerzej będą odpowiadały zgłoszonym przez Państwa potrzebom.